Стаття 210-2 КУпАП: Невиконання вимог щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

Стаття 210-2 КУпАП: невиконання вимог щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

Стаття 210-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) є однією з ключових норм, що регламентують відповідальність громадян і посадових осіб у сфері мобілізаційних заходів. В умовах воєнного стану вона застосовується особливо активно, адже забезпечення мобілізаційної готовності держави є питанням національної безпеки. Порушення вимог законодавства у цій сфері тягнуть за собою суттєві штрафи, а у деяких випадках — навіть ризик кримінальної відповідальності.

⚖️ Отримали протокол за ст. 210-2 КУпАП і не знаєте, що робити?

📞 Дзвоніть: 096 311 03 97

Історія появи статті 210-2 КУпАП

Норма була запроваджена у 2014 році після початку військової агресії РФ проти України. Відтоді її кілька разів змінювали, підвищуючи штрафи та розширюючи коло відповідальних осіб. Зокрема, у 2022–2023 роках санкції стали значно жорсткішими. Сьогодні стаття застосовується не лише до військовозобов’язаних, а й до керівників підприємств, які не виконують мобілізаційних завдань.

Що охоплює стаття 210-2 КУпАП

Норма встановлює відповідальність за: — неявку за повісткою до ТЦК та СП без поважних причин; — відмову від уточнення військово-облікових даних; — невиконання розпоряджень ТЦК щодо техніки чи ресурсів; — перешкоджання проведенню мобілізаційних заходів; — невиконання обов’язків роботодавцями щодо військового обліку працівників. Таким чином, стаття спрямована на забезпечення дисципліни як серед громадян, так і серед посадових осіб.

Коло суб’єктів відповідальності

Адміністративне стягнення може бути накладене на: — громадян України призовного віку; — військовозобов’язаних та резервістів; — посадових осіб підприємств, організацій і установ; — керівників органів місцевого самоврядування, які зобов’язані забезпечувати військовий облік. Це означає, що відповідальність поширюється на широкий спектр осіб, а не лише на тих, хто отримав повістку.

Санкції за ст. 210-2 КУпАП

Розмір штрафу залежить від суб’єкта та повторності порушення. Для громадян передбачено менші санкції, ніж для посадових осіб, проте навіть мінімальні суми є відчутними.

Категорія Перше порушення Повторне протягом року
Громадяни 200–300 НМДГ (3400–5100 грн) 300–500 НМДГ (5100–8500 грн)
Посадові особи 300–500 НМДГ (5100–8500 грн) 500–700 НМДГ (8500–11900 грн)
🚨 Отримали штраф чи протокол від ТЦК? Маєте шанс його оскаржити!

📞 096 311 03 97

Адміністративна чи кримінальна відповідальність?

Важливо відрізняти адміністративне порушення від кримінального. Якщо йдеться про одноразову неявку чи несвоєчасне оновлення даних — це ст. 210-2 КУпАП. Якщо ж громадянин умисно ухиляється від мобілізації, підробляє документи чи переховується від ТЦК, тоді настає кримінальна відповідальність за ст. 336 Кримінального кодексу України. Таким чином, адміністративна стаття є «попередженням», після якого може настати суворіше покарання.

Процедура притягнення до відповідальності

Протокол про адміністративне правопорушення складають уповноважені посадові особи ТЦК та СП, представники поліції або інші органи, що мають таке право. Далі матеріали передаються до суду, який приймає рішення про накладення штрафу. Важливим є те, що громадянин має право подати заперечення, надати документи, які підтверджують поважні причини неявки чи невиконання вимог.

Поважні причини

Закон не дає вичерпного переліку, проте на практиці визнаються такими: — хвороба, підтверджена медичними довідками; — стихійні лиха та надзвичайні обставини; — смерть або тяжка хвороба близьких родичів; — перебування у відрядженні за наявності офіційних документів. В усіх інших випадках ухилення вважається безпідставним.

Судова практика

У практиці судів трапляються різні рішення: — у справі №752/3435/22 суд визнав поважними причини, підтверджені медичною довідкою, і закрив провадження; — у справі №234/1285/23 громадянин не надав доказів, і суд залишив штраф у розмірі 5100 грн чинним; — в іншій справі роботодавець не подав дані про працівників, і суд наклав штраф у 8500 грн. Це доводить, що результат залежить від доказової бази та позиції захисту.

Таблиця: порушення та практика застосування

Порушення Санкція Приклад із практики
Неявка за повісткою 3400–5100 грн Штраф накладено, бо відсутні підтверджуючі документи
Невиконання облікових вимог 5100–8500 грн Роботодавець не подав відомості про працівників
Повторне порушення 8500–11900 грн Суд наклав максимальний штраф за ігнорування вимог ТЦК
🛡 Потрібна допомога юриста для оскарження штрафу за ст. 210-2?

📞 Подзвоніть зараз: 096 311 03 97

Практичні поради

1. Ніколи не ігноруйте повістки — краще мати підтвердження виконання вимог. 2. Якщо не можете з’явитися — завчасно інформуйте ТЦК та зберігайте документи. 3. Роботодавцям варто призначити відповідальних за військовий облік. 4. Якщо отримали протокол — одразу звертайтеся до адвоката. 5. Пам’ятайте: штраф можна оскаржити, але потрібні докази.

Висновок

Стаття 210-2 КУпАП є одним із головних механізмів забезпечення дисципліни у сфері мобілізаційної підготовки. Вона передбачає значні штрафи як для громадян, так і для посадових осіб, але водночас залишає можливість захисту у суді. Щоб мінімізувати ризики, потрібно своєчасно реагувати на вимоги ТЦК та СП, належно оформлювати документи й у разі необхідності звертатися за правовою допомогою.

Наші партнери

alawar

Юридична компанія - ALAWAR

Перейти
Лізингова компанія Автомісто24

Лізингова компанія Автомісто24

Перейти
Адвокат у Львові та інших містах України

Адвокат у Львові та інших містах України

Перейти
LAW STUDIO LEGAL EXPRET

LAW STUDIO LEGAL EXPRET

Перейти

Адвокат за містами

Контакти

Юридичні послуги по всій Україні

тел.: +(380) 97 063 84 33

e-mail: veritasgroup.contact@gmail.com