Позбавлення батьківських прав: покрокова інструкція
Позбавлення батьківських прав – це винятковий захід захисту прав та інтересів дітей.
В силу закону України, діти можуть бути відокремлені від своєї сім'ї проти волі батьків та інших осіб, які їх замінюють, лише на підставі рішення суду, якщо батьки або інші особи, які їх замінюють, не виконують своїх обов'язків.
Відповідно до закону про шлюб та сім'ю, батьки або один з них можуть бути позбавлені батьківських прав щодо неповнолітньої дитини, якщо буде встановлено, що:
- вони ухиляються від виконання обов'язків батьків;
- вони зловживають батьківськими правами та (або) жорстоко поводяться з дитиною;
- вони ведуть аморальний спосіб життя, що шкідливо впливає на дитини;
- вони відмовилися від дитини та подали письмову заяву про згоду на усиновлення при їхньому роздільному проживанні з дитиною;
- протягом шестимісячного строку після відібрання у них дитини за рішенням комісії у справах неповнолітніх районного, міського виконавчого комітету, місцевої адміністрації району у місті за місцем знаходження дитини не відпали причини, що стали підставою для відібрання у них дитини.
Цей перелік підстав є вичерпним. Кожне з них є самостійним для подання позову про позбавлення батьків або одного з них батьківських прав. Однак це не виключає пред'явлення позову до одного або обох батьків відразу з кількох підстав.
Не можуть бути позбавлені батьківських прав особи, які не виконують батьківських обов'язків внаслідок душевної хвороби, недоумства або іншого хронічного захворювання, а також за іншими обставинами, що від них не залежать, за винятком осіб, які страждають на хронічний алкоголізм або наркоманію.
Розглянемо кожну із зазначених вище підстав для позбавлення батьківських прав більш детально.
1. Ухилення від виконання обов'язків батьків може виражатися у відсутності турботи про моральний та фізичний розвиток дітей, про їх здоров'я, навчання, підготовку до суспільно корисної праці, утримання, а також у відмові без поважних причин взяти дитину з організації охорони здоров'я після народження або у залишенні дитини в організації охорони здоров'я після народження
Ситуативно це може виявлятися у позбавленні дитини мінімальних життєвих благ, необхідних для проживання та розвитку, у незабезпеченні адекватним віком дитини харчуванням, необхідним одягом, житлом, освітою, медичною допомогою, включаючи відмову від медичного обстеження, спостереження та лікування дитини, у прояві до дитини байдужості , Відсутність до нього уваги з негативними наслідками у вигляді нещасного випадку та ін.
Ухиленням від виховання дитини визнається навіть відмова без поважної причини від проживання з нею.
Ухиленням батьків від утримання дітей є ненадання необхідної турботи про їх утримання, тобто невиконання або неповне виконання батьком без поважних причин свого обов'язку щодо матеріального забезпечення дитини на підставі судової постанови, Шлюбного договору, Угоди про дітей або вчинення умисних діянь, що перешкоджають виконанню обов'язків щодо утримання дитини.
Проявами такої поведінки може бути приховування винним батьком свого місця проживання, місця роботи чи навчання, подання ним фіктивних документів про розмір заробітку, зміна біографічних даних у документах, приховування доходу чи майна від звернення на нього стягнення з виконавчого провадження, невиконання договірних зобов'язань.