Позов про визнання особи недієздатною
Насамперед слід зазначити, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Дієздатність - здатність особи своїми власними діями набувати права і обов'язки, самостійно реалізовувати їх. Дієздатність передбачає здатність розпоряджатись правами та виконувати обов'язки. Іншими словами, це можливість реалізовувати правоздатність.
Мати дієздатність означає мати здатність особисто здійснювати різні юридичні дії: укладати договори, видавати довіреності тощо, а також відповідати за заподіяну майнову шкоду (пошкодження або знищення чужого майна, ушкодження здоров'я), за невиконання договірних та інших обов'язків.
За Цивільним кодексом цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Психічний розлад - розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам'яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку
При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов'язаних зі станом її психічного здоров'я.
Який порядок визнання фізичної особи недієздатною?
Визнати фізичну особу недієздатною може лише суд, прийнявши відповідне рішення. Для того заявник має звернутися з заявою до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
Заявником у такій справі може бути лише член сім’ї, близький родич особи, незалежно від їх спільного проживання, орган опіки та піклування, заклад з надання психіатричної допомоги.
Для вирішення такого питання, до суду обов’язково потрібно надати дані про психічну хворобу фізичної особи (довідки про стан здоров'я, виписка з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами). Крім того, лише на підставі таких даних суд не може прийняти рішення про позбавлення дієздатності, тому у справах про визнання громадянина недієздатним призначається судово-психіатрична експертиза. Саме висновок експерта буде в такій справі основним доказом.
При прийнятті рішення про позбавлення громадянина дієздатності, суд встановлює над такою особою опіку та за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.
Законодавством чітко встановлено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
У випадку, якщо фізична особа не одужала, а строк дії рішення закінчується, опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п’ятнадцять днів до закінчення строку має подати клопотання про продовження строку дії рішення суду.
Якщо особа видужала або її психічний стан покращився, то суд за заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку.
Окремо зазначимо, що відповідно до закону про мобілізацію не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані-опікуни особи, визнаної судом недієздатною.