Заява на відстрочку від мобілізації
Певна категорія наших громадян-військовозобов’язаних мають право на відстрочку від мобілізації.
- Особи з інвалідністю всіх груп, підтвердженою у ВЛК (з повторним проходженням комісії через 6-12 місяців);
- Особи, що перебували в полоні та звільнилися зі служби в запас;
- Багатодітні батьки неповнолітніх дітей у разі відсутності заборгованостей за сплату аліментів;
- Батьки та опікуни неповнолітніх дітей з будь-якою групою інвалідності;
- Батьки, що утримують повнолітню дитину з І або ІІ групою інвалідності;
- Батьки неповнолітніх дітей, якщо другий з батьків перебуває на військовій службі;
- Матері та батьки одинаки;
- Науковці та педагоги, які працюють мінімум на 0,75 ставки;
- Опікуни осіб, визнаних судом недієздатними;
- Особи, які утримують батьків з I або II групою інвалідності, якщо у сім'ї більше немає не військовозобов'язанного, який по закону міг би здійснювати догляд за такою особою.
- Онуки бабусі чи дідуся з I або II групою інвалідності, якщо ближчі родичі відсутні, хворі або мобілізовані;
- Особи, чиї близькі родичі пропали безвісти, загинули під час військової служби або посмертно нагороджені званням Героя України.
Оформлення відстрочки відбувається через ТЦК та СП, де особа перебуває на військовому обліку.
Законодавством не передбачено чіткого переліку документів, які необхідно подати для отримання відстрочки. Пакет документів залежить від підстави відстрочки. Для прикладу, у випадку студентства потрібно подати витяг із наказу про зарахування до вищого навчального закладу та довідку про навчання. У випадку, якщо підставою для відстрочки є інвалідність дружини, то подати потрібно буде свідоцтво про шлюб, довідку до акта огляду МСЕК та пенсійне посвідчення дружини.
Порядок надання відстрочки врегульовано постановою Уряду від 16 травня 2024 року № 560.
Так, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
Слід зазначити, що згідно п.п. 60, 63 вказаної постанови до ухвалення комісією рішення про надання відстрочки військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Також, військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією НЕ направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби (на ВЛК).